‹ Prev
Next ›
Officemate Binder Clips
Medium - 2.4" Width - 0.62" Size Capacity - for File - Corrosion Resistant, Durable - Black - 12 / Box
2034 Stock Available
- Durable clips offer wire handles for upright hanging
- Ideal for temporary binding or fold flat for everyday use
- Each clip is made with a corrosion-resistant coating
- Medium - 1.25"W; 0.62" sheet capacity
- 12 / Box
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 99050 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | Binder Clips |
| Marketing Information | Durable binder clips offer wire handles for versatile use. Handles can remain upright for effortless handling and hanging. Fold handles flat to easily store. Reusable clips are perfect for temporary binding. Clips are made with a corrosion-resistant coating to enhance longevity. |
| Packaged Quantity | 12 / Box |
| Product Type | Binder Clip |
Product Information
| Size Standard | Medium |
| Size Capacity | 0.62" |
| Application/Usage | File |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 1.4" |
| Width | 2.4" |
| Depth | 4.8" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Officemate Binder Clips
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: BICSCSF11BK352 Stock Available
-
Product Code: BSN329532048 Stock Available
-
Product Code: BSN65368844 Stock Available
-
Product Code: BSN6564919657 Stock Available
-
Product Code: MMM65424SSMIACP345 Stock Available
-
Product Code: OIC9991179 Stock Available
-
Product Code: OIC99914115 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSN03159180 Stock Available
-
Product Code: UBR3600U062446 Stock Available
-
Product Code: UBR3604U062478 Stock Available
-
Product Code: UBR3611U062437 Stock Available
-
Product Code: UNV10199VP385 Stock Available
-
Product Code: UNV10200VP2724 Stock Available
-
Product Code: UNV10210VP785 Stock Available
-
Product Code: UNV10220VP9 Stock Available
-
Product Code: UNV11112471 Stock Available
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BICSCSF11BK352 Stock Available
-
Product Code: BSN329532048 Stock Available
-
Product Code: BSN65368844 Stock Available
-
Product Code: BSN6564919657 Stock Available
-
Product Code: MMM65424SSMIACP345 Stock Available
-
Product Code: OIC9991179 Stock Available
-
Product Code: OIC99914115 Stock Available