‹ Prev
Next ›
Officemate Binder Clip
Large - 6.4" Length x 4" Width - 1" Size Capacity - for Binder - Gray - 1 Box
12 Stock Available
- Requires 30% less effort to open compared to standard binder clips
- Perfect for anyone with reduced finger strength
- Keeps notes and documents together and organized
- Large size to hold a stack of paper up to 1" thick
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 99200 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | Binder Clip |
| Marketing Information | Effortless Binder Clips feature all the advantages of standard binder clips while requiring 30 percent less effort to open. They are perfect for anyone with reduced finger strength who have difficulty opening standard clips. Binder clips are ideal for keeping notes and documents organized. Large size holds a stack of paper up to 1" thick. |
| Packaged Quantity | 1 Box |
| Product Type | Binder Clip |
Product Information
| Size Standard | Large |
| Size Capacity | 1" |
| Application/Usage | Binder |
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Height | 2.1" |
| Width | 4" |
| Length | 6.4" |
| Weight (Approximate) | 11.68 oz |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
Description
Officemate Binder Clip
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: BICGSM609BK6 Stock Available
-
Product Code: BSN65368844 Stock Available
-
Product Code: GJO240802407 Stock Available
-
Product Code: GJOMWH5B417 Stock Available
-
Product Code: NATSP1722747 Stock Available
-
Product Code: OIC9721267 Stock Available
-
Product Code: OIC99250Currently out of Stock
-
Product Code: SAN28101354 Stock Available
-
Product Code: SWI35440329 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSN03159180 Stock Available
-
Product Code: UBR3600U062446 Stock Available
-
Product Code: UBR3604U062478 Stock Available
-
Product Code: UBR3611U062437 Stock Available
-
Product Code: UNV10199VP385 Stock Available
-
Product Code: UNV10200VP2724 Stock Available
-
Product Code: UNV10210VP785 Stock Available
-
Product Code: UNV10220VP9 Stock Available
-
Product Code: UNV11112471 Stock Available
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BICGSM609BK6 Stock Available
-
Product Code: BSN65368844 Stock Available
-
Product Code: GJO240802407 Stock Available
-
Product Code: GJOMWH5B417 Stock Available
-
Product Code: NATSP1722747 Stock Available
-
Product Code: OIC9721267 Stock Available
-
Product Code: OIC99250Currently out of Stock
-
Product Code: SAN28101354 Stock Available
-
Product Code: SWI35440329 Stock Available