- Requires 30% less effort to open compared to standard binder clips
- Perfect for anyone with reduced finger strength
- Keeps notes and documents together and organized
- Medium size to hold a stack of paper up to 5/8" thick
<
>
Officemate Binder Clip
Medium - 4.8" Length x 2.4" Width - 0.63" Size Capacity - for Binder - Gray - 12 / Box
Product Code: OIC99250
Product Unit: BX1
25 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: MMM65424SSMIACP426 Stock Available
-
Product Code: MMM6605PK129 Stock Available
-
Product Code: MMM680BB2227 Stock Available
-
Product Code: MMM680GN2228 Stock Available
-
Product Code: MMM680OE2127 Stock Available
-
Product Code: MMM680RD2243 Stock Available
-
Product Code: MMM680YW2251 Stock Available
-
Product Code: MMM8106PK185 Stock Available
-
Product Code: SWI35450629 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 99250 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | Binder Clip |
| Marketing Information | Effortless Binder Clips feature all the advantages of standard binder clips while requiring 30 percent less effort to open. They are perfect for anyone with reduced finger strength who have difficulty opening standard clips. Binder clips are ideal for keeping notes and documents organized. Medium size holds a stack of paper up to 5/8" thick. |
| Packaged Quantity | 12 / Box |
| Product Type | Binder Clip |
Product Information
| Size Standard | Medium |
| Size Capacity | 0.63" |
| Application/Usage | Binder |
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Height | 1.4" |
| Width | 2.4" |
| Length | 4.8" |
| Weight (Approximate) | 4.16 oz |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
Description
Alternative Products
-
Product Code: BSN0315968 Stock Available
-
Product Code: BSN36551CT192 Stock Available
-
Product Code: BSN36552BD1448 Stock Available
-
Product Code: BSN65360574 Stock Available
-
Product Code: BSN65361443 Stock Available
-
Product Code: BSN65364BX2446 Stock Available
-
Product Code: BSN653662613 Stock Available
-
Product Code: BSN653691085 Stock Available
-
Product Code: OIC3102265 Stock Available
-
Product Code: UNV10220VP445 Stock Available