‹ Prev
Next ›
Lorell Rectangular Non-Studded Chair Mat for Hard Floors - 48" x 60"
Tile Floor, Vinyl Floor, Hardwood Floor - 60" Length x 48" Width x 60" Depth x 0.060" Thickness - Rectangular - Vinyl - Clear - 1 Each
12 Stock Available
- Nonstudded, smooth-back and protective vinyl to safeguard hard floors
- For occasional office use on hard floors
- Easy-glide rolling surface for effortless chair movement
- Free and Clear formula for a healthy work environment
- 100% recyclable & contains up to 20% recycled material
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 82827 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Rectangular Non-Studded Chair Mat for Hard Floors - 48" x 60" |
| Marketing Information | Clear, rectangular chairmat features a nonstudded design made specifically for hard floor surfaces. Sturdy material protects hard flooring from wear and tear caused by chair casters. Easy-glide rolling surface provides effortless mobility. Lightly textured top surface is slip-resistant and scuff-resistant. Design also includes a straight edge. Free and Clear formula produces an exceptionally clear vinyl mat that is phthalate-free, cadmium-free and BPA-free. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Chair Mat |
Product Information
| Mat Width | 48" |
| Mat Depth | 60" |
| Mat Length | 60" |
| Mat Thickness | 0.060" |
| Shape | Rectangular |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Vinyl |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Warranty Information |
limited lifetime |
Description
Lorell Rectangular Non-Studded Chair Mat for Hard Floors - 48" x 60"
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: DEFCM1K442FOCBCurrently out of Stock
-
Product Code: DEFCM23242SPRCCurrently out of Stock
-
Product Code: DEFCM2G232OCBCurrently out of Stock
-
Product Code: FLRNCCMFLBG0002Currently out of Stock
-
Product Code: FLRNCCMFLFG00022 Stock Available
-
Product Code: FLRNCCMFLFG0004Currently out of Stock