‹ Prev
Next ›
Lorell Rectangular Chair Mat for Low-Pile Carpet - 45" x 53"
Carpeted Floor - 60" Length x 48" Width x 60" Depth x 0.086" Thickness - Rectangular - Vinyl - Clear - 1 Each
4 Stock Available
- Protective vinyl prevents wear-and-tear to extend carpet life
- Gripper back for occasional office use on low-pile carpets up to 1/4" thick
- Easy-glide rolling surface for effortless chair movement
- Free and Clear formula for a healthy work environment
- 100% recyclable & contains up to 20% recycled material
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 82821 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Rectangular Chair Mat for Low-Pile Carpet - 45" x 53" |
| Marketing Information | Clear rectangular chair mat is designed for use on low pile carpets up to 1/4" thick, including padding, and protects floors from wear caused by chair casters. The easy-glide rolling surface and smooth edges provide effortless mobility, while the lightly textured top is slip- and scuff-resistant. Studded backing ensures a secure grip, and the clear vinyl construction is free of phthalates, cadmium, and BPA. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Chair Mat |
Product Information
| Mat Width | 48" |
| Mat Depth | 60" |
| Mat Length | 60" |
| Mat Thickness | 0.086" |
| Shape | Rectangular |
| Application/Usage | Carpeted Floor |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Vinyl |
Miscellaneous
| Additional Information |
Low pile - 1/4" to 3/8" thick carpeting |
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Warranty Information |
limited lifetime |
Description
Lorell Rectangular Chair Mat for Low-Pile Carpet - 45" x 53"
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: DEFCM11442FBLKCurrently out of Stock
-
Product Code: DEFCM21242BLKCurrently out of Stock
-
Product Code: DEFCM21442FBLKCurrently out of Stock
-
Product Code: DEFCM23242SPRCCurrently out of Stock
-
Product Code: ESR12032114 Stock Available
-
Product Code: ESR12437744 Stock Available
-
Product Code: ESR12837124 Stock Available
-
Product Code: LLR69160Currently out of Stock