‹ Prev
Next ›
HP 58A (CF258A) Original Standard Yield Laser Toner Cartridge - Black - 1 Each
3000 Pages
1442 Stock Available
- Compatible with HP LaserJet Pro M404
- Also works in LaserJet Pro MFP M428
- Delivers professional-quality results on a wide range of papers
- Exceptionally reliable
- Quick, easy installation
Product Details
General Information
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | CF258A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | HP |
| Product Model | 58A (CF258A) |
| Product Name | 58A (CF258A) Toner Cartridge |
| Marketing Information | Toner cartridge delivers sharp detail and consistent gray scale for charts and graphs so you get business-quality results on a wide range of laser papers. Make an impact with professional-quality, black/white documents and crisp, black text. Keep printing costs low while maintaining productivity. HP toner cartridges deliver consistent, uninterrupted printing. Because cartridge is designed for exceptional reliability, you avoid wasted supplies and expensive delays. Replacement cartridge is quick and easy to install. Cartridge is designed for use with HP LaserJet Pro M404 and MFP M428. Cartridge yields approximately 3,000 pages. |
| Product Condition | Original |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Toner Cartridge |
Technical Information
| Print Technology | Laser |
| Print Color | Black |
| Yield Type | Standard |
| Typical Print Yield | 3000 Pages |
Miscellaneous
| Compatibility |
|
| Recycled | Yes |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Japan |
Warranty
| Additional Warranty Information |
HP's Premium Protection Warranty. This HP product is warranted to be free from defects in materials and workmanship. |
Description
HP 58A (CF258A) Original Standard Yield Laser Toner Cartridge - Black - 1 Each
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: GMT6732458 Stock Available
-
Product Code: HEWCE278AD25 Stock Available
-
Product Code: HEWCF226AD38 Stock Available
-
Product Code: HEWCF280A229 Stock Available
-
Product Code: HEWCF283A104 Stock Available
-
Product Code: HEWCF283AD15 Stock Available
-
Product Code: OIC9991179 Stock Available
-
Product Code: SMD679261903 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: GMT6732458 Stock Available
-
Product Code: HEWCE278AD25 Stock Available
-
Product Code: HEWCF226AD38 Stock Available
-
Product Code: HEWCF280A229 Stock Available
-
Product Code: HEWCF283A104 Stock Available
-
Product Code: HEWCF283AD15 Stock Available
-
Product Code: OIC9991179 Stock Available
-
Product Code: SMD679261903 Stock Available