‹ Prev
Next ›
Genuine Joe 8 oz Hot/Cold Foam Cups
8 fl oz - White - Foam - Hot Drink, Cold Drink - 50/Pack - 20 / Carton
Currently out of Stock
Non-Returnable
- Consistent temperature control for your favorite drinks
- Versatile - use for your hot and cold drinks
- Insulating material to keep hands comfortable - no sleeve required
- Lightweight for easy stocking in your beverage center
- Disposable for easy cleanup
Select Product Options
Volume Capacity: 8 fl oz
Packaged Quantity: 20 / Carton
Product Details
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 58550 |
| Manufacturer Website Address | http://www.genuinejoe.com |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | 8 oz Hot/Cold Foam Cups |
| Marketing Information | Versatile foam cups feature a strong, one-piece construction that maintains beverages at their optimal temperature longer. That means these cups keep hot drinks hot and cold drinks cold. This durable material keeps hands comfortable on the outside so these cups don't require sleeves and double-cupping to drink your favorite beverage. That means you won't have to keep sleeves available in your beverage center and can keep your cups stocked better. Space-saving Styrofoam also holds carbonation better than paper alternatives. Rinse and use the sturdy cups for your second and third cups of coffee or tea. Cups are disposable so you can enjoy easy cleanup. Lightweight nature allows easy transport and easy stocking of your beverage center or reception area. |
| Packaged Quantity | 20 / Carton |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Quantity Per Container | 50/Pack |
| Volume Capacity | 8 fl oz |
| Application/Usage |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Foam |
| Height | 3.7" |
| Diameter | 3.2" |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Genuine Joe 8 oz Hot/Cold Foam Cups
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: AJMPP6GRE488 Stock Available
-
Product Code: AJMPP9GREWH646 Stock Available
-
Product Code: BWK34062 Stock Available
-
Product Code: DCC16J16180 Stock Available
-
Product Code: DXEPTM2199 Stock Available
-
Product Code: GEN650127 Stock Available
-
Product Code: GJO200002246 Stock Available
-
Product Code: GJO25012458 Stock Available
-
Product Code: PGC45112CT1315 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: GJO10317CT2 Stock Available
-
Product Code: GJO103183269 Stock Available
-
Product Code: GJO10318CT162 Stock Available
-
Product Code: GJO11256BD890 Stock Available
-
Product Code: GJO11257BD176 Stock Available
-
Product Code: RFPC20016275 Stock Available
-
Product Code: RFPC21637107 Stock Available
-
Product Code: RFPC21637CT25 Stock Available
-
Product Code: SCC16PX13 Stock Available
-
Product Code: SCC316SI0041CT1 Stock Available
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: AJMPP6GRE488 Stock Available
-
Product Code: AJMPP9GREWH646 Stock Available
-
Product Code: BWK34062 Stock Available
-
Product Code: DCC16J16180 Stock Available
-
Product Code: DXEPTM2199 Stock Available
-
Product Code: GEN650127 Stock Available
-
Product Code: GJO200002246 Stock Available
-
Product Code: GJO25012458 Stock Available
-
Product Code: PGC45112CT1315 Stock Available