‹ Prev
Next ›
G2 1.0mm Gel Pens
Refillable - Retractable - Blue Ink - Gel-based - Clear Barrel - 36 / Pack
289 Stock Available
- Super-smooth ink lays down effortlessly for consistent results
- Rubber grip fits comfortably in your hand to reduce hand fatigue
- 1.0mm point produces thick, crisp lines for easy visibility
- Perfect for everyday use at home, office, school and more
Select Product Options
Ink Color: Blue
Product Details
General Information
| Manufacturer | Pilot Corporation |
| Manufacturer Part Number | 84099 |
| Manufacturer Website Address | http://www.pilotpen.us |
| Brand Name | G2 |
| Product Name | 1.0mm Gel Pens |
| Marketing Information | Gel pens feature a super-smooth gel ink that offers a fluid writing experience to lay down effortlessly. Latex-free rubber grip reduces hand fatigue during extended periods of writing. 1.0mm point creates thick, sharp lines for easy visibility. Retractable pens are perfect for daily use at home, office, school and more. |
| Packaged Quantity | 36 / Pack |
| Product Type | Gel Pen |
Product Information
| Pen Point | 1 mm Bold |
| Ink Type | Gel-based |
| Ink Color | Blue |
| Refillable | Yes |
| Retractable | Yes |
| Barrel Color | Clear |
| Grip Type |
|
| Grip Material | Rubber |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 5.75" |
| Width | 4.25" |
| Length | 4.25" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Japan |
Description
G2 1.0mm Gel Pens
People who bought this also bought
-
Product Code: ACM13402175 Stock Available
-
Product Code: BRTDR73013 Stock Available
-
Product Code: BRTTN73054 Stock Available
-
Product Code: BSN78493Currently out of Stock
-
Product Code: BSN784942 Stock Available
-
Product Code: EPIE556250 Stock Available
-
Product Code: OXF5750969 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: ACM13402175 Stock Available
-
Product Code: BRTDR73013 Stock Available
-
Product Code: BRTTN73054 Stock Available
-
Product Code: BSN78493Currently out of Stock
-
Product Code: BSN784942 Stock Available
-
Product Code: EPIE556250 Stock Available
-
Product Code: OXF5750969 Stock Available