‹ Prev
Next ›
Crayola Construction Paper
Craft Project, School Project, Art - 1.60" Height x 9" Width x 12" Length - Assorted - 1 Pack
17 Stock Available
- Essential classroom or home craft tool
- Includes 12 different colors
- Versatile - fold, cut or decorate
- Standard, 9" x 12" paper size
Product Details
General Information
| Manufacturer | Crayola, LLC |
| Manufacturer Part Number | 99-3200 |
| Manufacturer Website Address | http://www.crayola.com |
| Brand Name | Crayola |
| Product Name | Construction Paper |
| Marketing Information | Quality construction paper is a must-have for craft and school projects. This pack includes assorted colors in standard 9" x 12" paper size. Cut, fold and color to create unique artwork. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Construction Paper |
Product Information
| Application/Usage |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Assorted Colors |
| Product Color | Assorted |
| Height | 1.60" |
| Width | 9" |
| Length | 12" |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
ACMI Certified AP Nontoxic |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Canada |
Description
Crayola Construction Paper
People who bought this also bought
-
Product Code: PAC6503506 Stock Available
-
Product Code: PAC65075986 Stock Available
-
Product Code: PAC6525160 Stock Available
-
Product Code: PAC652637 Stock Available
-
Product Code: PAC6607137 Stock Available
-
Product Code: PAC7607259 Stock Available
-
Product Code: PAC8007240 Stock Available
-
Product Code: PAC8407279 Stock Available
-
Product Code: PAC9203194 Stock Available
-
Product Code: PAC9207257 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: PACP009445020 Stock Available
-
Product Code: PACP100597Currently out of Stock
-
Product Code: PACP10294933 Stock Available
-
Product Code: PACP102950109 Stock Available
-
Product Code: PACP10304338 Stock Available
-
Product Code: PACP10306517 Stock Available
-
Product Code: PACP103067Currently out of Stock
-
Product Code: PACP10307435 Stock Available
-
Product Code: PACP655543 Stock Available
-
Product Code: PACP668513 Stock Available