‹ Prev
Next ›
Command Small Wire Hooks
9 Small Hook - 8 oz (226.8 g) Capacity - 0.7" Width x 1.6" Length - for Utensil, Pictures, Mirror - Clear - 1 Pack
112 Stock Available
- Easy to hang
- Holds strongly on a variety of surfaces
- Removes cleanly - no holes, marks or sticky residue
- Clear so it blends in seamlessly
- Reuse them again and again
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 17067CLR-VP |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Command |
| Product Name | Small Wire Hooks |
| Marketing Information | Forget about nails, screws and tacks. Command Clear Hooks offer a fast, easy way to hang and hold a surprising amount of weight. Command Adhesive sticks to many surfaces, including paint, wood, tile and more, yet comes off leaving no holes, marks, sticky residue or stains. Rehanging is as easy as applying a Command Refill Strip so you can take down, move and reuse them again and again. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Hook |
Product Information
| Number of Small Hooks | 9 |
| Weight Capacity | 8 oz (226.8 g) |
| Application/Usage |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Material Details |
Plastic Base |
| Width | 0.7" |
| Depth | 0.7" |
| Length | 1.6" |
| Weight (Approximate) | 1.776 oz |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Description
Command Small Wire Hooks
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: ABAPMMAG2MCurrently out of Stock
-
Product Code: AVT75370111 Stock Available
-
Product Code: AVT9103128 Stock Available
-
Product Code: LLR0287257 Stock Available
-
Product Code: LRNLER26945 Stock Available
-
Product Code: LRNLER2698111 Stock Available
-
Product Code: MMM17001MPES140 Stock Available
-
Product Code: MMM170033ES206 Stock Available
-
Product Code: MMM17053BNES98 Stock Available
-
Product Code: MMM17081CABPK45 Stock Available