‹ Prev
Next ›
Business Source Punched Laser Index Dividers
8 Blank Tab(s) - 8 Tab(s)/Set - 8.5" Divider Width x 11" Divider Length - Letter - 3 Hole Punched - White Paper Divider - White Tab(s) - 100% Recycled - Mylar Reinforcement, Reinforced, Punched - 1 Box
58 Stock Available
- Customize with standard software programs and laser printers
- Labels virtually disappear when applied to tabs on the side of dividers; 8-Tab
- 3-hole punched with 9/32" holes; fits standard binders
- 25 Sets/Box; White
Select Product Options
Total Number of Tabs: 8
Tabs per Set: 8
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 36687 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Punched Laser Index Dividers |
| Marketing Information | Customize tab titles and create professional dividers using these index dividers and laser printers. Standard software programs provide label layouts for quicker and easier formatting. The labels virtually disappear when applied to tabs on the side of dividers. Dividers are three-hole punched with Mylar reinforcement around the 9/32" holes for use in standard binders. Dividers include easy-to-follow instructions. |
| Packaged Quantity | 1 Box |
| Product Type | Index Divider |
Product Information
| Divider Width | 8.5" |
| Divider Length | 11" |
| Divider Color | White |
| Divider Material | Paper |
| Sheet Standard | Letter |
| Total Number of Tabs | 8 |
| Tab Style | Blank |
| Tabs per Set | 8 |
| Tab Color | White |
| Number of Holes Punched | 3 |
| Punched Hole Size | 0.28" |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
FSC Certified |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Malaysia |
Description
Business Source Punched Laser Index Dividers
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: AVE11113104 Stock Available
-
Product Code: AVE11125851 Stock Available
-
Product Code: AVE111271667 Stock Available
-
Product Code: AVE11129787 Stock Available
-
Product Code: AVE11132815 Stock Available
-
Product Code: AVE1149217 Stock Available
-
Product Code: AVE1149314 Stock Available
-
Product Code: AVE11844226 Stock Available
-
Product Code: AVE82105108 Stock Available