‹ Prev
Next ›
Business Source Plain Peel/Seal Business Envelopes
Business - #10 - 9 1/2" Width x 4 1/8" Length - 24 lb - Peel & Seal - White - Wove - 500 / Box
148 Stock Available
- Self-adhesive flap creates instant seal without moisture
- Sturdy, 24 lb. stock withstands abuse during transit
- Cost-efficient design keeps shipping costs to a minimum
- Perfect for businesses, schools, personal use and more
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 04646 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Plain Peel/Seal Business Envelopes |
| Marketing Information | No. 10 business envelopes require no moisture to seal. Simply peel back strip and fold closed. Protective strip keeps adhesive free from dust. No. 10 envelopes are made of 24 lb. white wove stock. |
| Packaged Quantity | 500 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Business |
| Mailer/Envelope Classification | #10 |
| Mailer/Envelope Width | 9 1/2" |
| Mailer/Envelope Length | 4 1/8" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Closure Type | Peel & Seal |
| Printed Design/Pattern/Texture | Plain |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Wove |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Description
Business Source Plain Peel/Seal Business Envelopes
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: BICMS11BK262 Stock Available
-
Product Code: BSN3295410478 Stock Available
-
Product Code: BSN65369849 Stock Available
-
Product Code: GJO2550096555 Stock Available
-
Product Code: GPC27385CT150 Stock Available
-
Product Code: MRC6506CT10 Stock Available
-
Product Code: TAB5809417 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSN0442675 Stock Available
-
Product Code: BSN3667526 Stock Available
-
Product Code: BSN421151 Stock Available
-
Product Code: QUA41865Currently out of Stock
-
Product Code: UNV352643 Stock Available
-
Product Code: UNV35268522 Stock Available
-
Product Code: UNV35270Currently out of Stock
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BICMS11BK262 Stock Available
-
Product Code: BSN3295410478 Stock Available
-
Product Code: BSN65369849 Stock Available
-
Product Code: GJO2550096555 Stock Available
-
Product Code: GPC27385CT150 Stock Available
-
Product Code: MRC6506CT10 Stock Available
-
Product Code: TAB5809417 Stock Available