- Redi-strip closure seals instantly without any moisture
- Wove finish creates distinguished style for use in professional settings
- 24 lb. stock stays strong during shipping
- Perfect for businesses, schools, personal use and more
<
>
Business Source Peel-To-Seal Envelopes
Multipurpose - 3 5/8" Width x 6 1/2" Length - 24 lb - White - Wove - 100 / Box
Product Code: BSN99712
Product Unit: BX100
177 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN099532576 Stock Available
-
Product Code: BSN09966198 Stock Available
-
Product Code: BSN26740279 Stock Available
-
Product Code: CLO000311976 Stock Available
-
Product Code: HEWF6U15AN97 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S52AN140 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S55AN137 Stock Available
-
Product Code: NLE1946271687 Stock Available
-
Product Code: RCP631100663 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 99712 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Peel-To-Seal Envelopes |
| Marketing Information | White wove envelopes feature Redi-strip closures to provide an instant seal without using any moisture. White wove finish creates a crisp, distinguished appearance for use in any professional setting. 24 lb. stock adds rigidity to the envelopes to stay strong during shipping. Envelopes are perfect for businesses, schools, personal use and more. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Multipurpose |
| Mailer/Envelope Width | 3 5/8" |
| Mailer/Envelope Length | 6 1/2" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Features | Moisture Resistant |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Wove |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: BSN04424Currently out of Stock
-
Product Code: QUA3839033 Stock Available
-
Product Code: QUA41415R11 Stock Available
-
Product Code: QUA54301Currently out of Stock
-
Product Code: UNV3526237 Stock Available
-
Product Code: UNV35264Currently out of Stock
-
Product Code: UNV35268547 Stock Available
-
Product Code: UNV35270Currently out of Stock