‹ Prev
Next ›
Business Source Little Coin No. 7 Kraft Envelopes
Coin - #7 - 3 1/2" Width x 6 1/2" Length - 28 lb - Gummed - Brown Kraft - Kraft - 500 / Box
29 Stock Available
- Gummed flap creates permanent closure to prevent peeling during transit
- Sturdy Kraft stock resists tearing for secure shipments
- Dark construction prevents items from showing through for added privacy
- Perfect for small parts, samples, payroll applications and more
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 04446 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Little Coin No. 7 Kraft Envelopes |
| Marketing Information | Handy little coin envelopes are ideal for small parts, samples, seeds, enclosures, loose coins and payroll applications. Flaps feature deep gumming for a secure seal. No. 7 coin envelopes are made of sturdy, 28 lb. Kraft stock. |
| Packaged Quantity | 500 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Coin |
| Mailer/Envelope Classification | #7 |
| Mailer/Envelope Width | 3 1/2" |
| Mailer/Envelope Length | 6 1/2" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Closure Type | Gummed |
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Brown Kraft |
| Product Material | Kraft |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Description
Business Source Little Coin No. 7 Kraft Envelopes
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: BSN04424Currently out of Stock
-
Product Code: BSN0442675 Stock Available
-
Product Code: QUA1113486 Stock Available
-
Product Code: QUA3775533 Stock Available
-
Product Code: QUA3778730 Stock Available
-
Product Code: QUA37790Currently out of Stock
-
Product Code: QUA377976 Stock Available
-
Product Code: QUA544165 Stock Available
-
Product Code: QUA93336Currently out of Stock