‹ Prev
Next ›
Business Source 1/3 Tab Cut Legal Recycled Fastener Folder
8 1/2" x 14" - 3/4" Expansion - 2 Fastener - 2" Fastener Capacity - Top Tab Location - Assorted Tab Position - 11 pt. - Blue - 10% Recycled - 50 / Box
25 Stock Available
- Secures your documents and keeps them in order
- Bright color for quick file identification and retrieval
- 2 embedded fasteners for 2 separate filing surfaces
- Durable reinforced tops with 1/3-cut assorted tabs for extra durability
- Holds your legal-size projects and documents
Select Product Options
Color: Blue
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 17219 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Fastenener Folders |
| Marketing Information | Fastener folders keep documents secure and in order. Bright colors allow quick file identification and retrieval. Two 2" embedded fasteners in positions No. 1 and 3 provide two separate filing surfaces on each folder. File folder holds up to 3/4" of legal-size documents and is made of sturdy, 11 point stock. Two-ply tabs are 1/3-cut in assorted positions and reinforced for extra durability. |
| Packaged Quantity | 50 / Box |
| Product Type | Fastener Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Legal |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 14" Length |
| Expansion Size | 3/4" |
| Number of Fasteners | 2 |
| Fastener Capacity | 2" |
| Tab Cut | 1/3 |
| Tab Position | Assorted |
| Tab Location | Top |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | Blue |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Description
Business Source 1/3 Tab Cut Legal Recycled Fastener Folder
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.