‹ Prev
Next ›
Blueline Monthly Desk Pad Calendar, 17-3/4" x 10-7/8" , English
Monthly - 12 Month - January 2026 to December 2026 - 1 Month Single Page Layout - 17 3/4" x 10 7/8" Sheet Size - 2 x Holes - Desk Pad - Wall Mount - Blue, Green - Chipboard, Cardboard - 1 Each
Currently out of Stock
Non-Returnable
- Reinforced chipboard backer and corners
- One month per sheet; one block per day
- Yearly calendar at the bottom of each sheet
- Notes section on the side
- Tear-off sheets are bound at the top and perforated
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dominion Blueline, Inc |
| Manufacturer Part Number | C181700 |
| Manufacturer Website Address | http://www.blueline.com |
| Brand Name | Blueline |
| Product Name | Monthly Desk Pad Calendar, 17-3/4" x 10-7/8" , English |
| Marketing Information |
January to December. One tear-off sheet per month. Cardboard base and reinforced corners. Annual calendar at the bottom of each page. Note section on the side. One block per day. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Desk Pad Calendar |
Product Information
| Date Format | Monthly |
| Sheet Quantity | 12 |
| Sheet Height | 10 7/8" |
| Sheet Width | 17 3/4" |
| Single Page Layout | 1 Month |
| Number of Holes Punched | 2 |
| Time Period | 12 Month |
| Start Month | January |
| Start Year | 2026 |
| End Month | December |
| End Year | 2026 |
| Start/End Date | January 2026 - December 2026 |
| Placement | Desk Pad |
| Mount Type | Wall |
| Language | English |
| Refillable | No |
| Separate Sections | Notes Section |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Product Material |
|
Miscellaneous
| Additional Information | UL Listed Certification |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 50% |
| Post-consumer-waste% | 50% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Blueline Monthly Desk Pad Calendar, 17-3/4" x 10-7/8" , English
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.