‹ Prev
Next ›
Avery® Standard Collated Legal Dividers
25 x Divider(s) - 25 Printed Side Tab(s) - Digit - 201-225 - 25 Tab(s)/Set - 8.5" Divider Width x 11" Divider Length - Letter - 8.50" Width x 11" Length - White Paper Stock Divider - White Tab(s) - 20% - Rip Proof, Reinforced Tab, Pre-printed, Double-sided, Unpunched - 1 Set
94 Stock Available
- Ideal for index briefs, legal exhibits, mortgage documentation files and more
- White paper stock dividers feature clear RipProof, reinforced side tabs
- Side tabs are printed with Avery Style (Helvetica Bold typestyle) on both sides
- Size: 25 Paper - 8.50" Width x 11" Length; tabs: Printed - 201 - 225; quantity: 25 / Set
- 20% post-consumer material
Select Product Options
Tab Title: 201-225
Tab Color: White
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 01338 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Name | Standard Collated Legal Dividers |
| Marketing Information | This Standard Collated Legal Divider Set features side tabs labeled 201 through 225 so it's perfect for index briefs, legal exhibits, mortgage documentation files and more. Clear, Rip Proof reinforced tabs are preprinted on both sides using Helvetica bold type for easy use. Unpunched binding edge on these letter-size dividers gives you the freedom to fit practically any binding system. Dividers are made of white paper stock. |
| Packaged Quantity | 1 Set |
| Product Type | Index Divider |
Product Information
| Total Number of Dividers | 25 |
| Divider Width | 8.5" |
| Divider Length | 11" |
| Divider Color | White |
| Divider Material | Paper Stock |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8.50" Width x 11" Length |
| Total Number of Tabs | 25 |
| Tab Position | Side |
| Tab Style | Printed |
| Printed Title Type | Digit |
| Tab Title | 201-225 |
| Tabs per Set | 25 |
| Tab Color | White |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Recycled Content | 20% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | Mexico |
Description
Avery® Standard Collated Legal Dividers
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE11912255 Stock Available
-
Product Code: AVE11913199 Stock Available
-
Product Code: AVE11914144 Stock Available
-
Product Code: AVE11915139 Stock Available
-
Product Code: AVE11916314 Stock Available
-
Product Code: AVE11917241 Stock Available
-
Product Code: AVE11918267 Stock Available
-
Product Code: AVE11919281 Stock Available
-
Product Code: AVE11921110 Stock Available
-
Product Code: AVE1192231 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE01334154 Stock Available
-
Product Code: AVE01335282 Stock Available
-
Product Code: AVE01336184 Stock Available
-
Product Code: AVE01337101 Stock Available
-
Product Code: AVE0133955 Stock Available
-
Product Code: BICMP11537 Stock Available
-
Product Code: BSNSA21772 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: AVE11113104 Stock Available
-
Product Code: AVE11125851 Stock Available
-
Product Code: AVE11129787 Stock Available
-
Product Code: AVE11132815 Stock Available
-
Product Code: AVE1149218 Stock Available
-
Product Code: AVE1149314 Stock Available
-
Product Code: AVE11841102 Stock Available
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE01334154 Stock Available
-
Product Code: AVE01335282 Stock Available
-
Product Code: AVE01336184 Stock Available
-
Product Code: AVE01337101 Stock Available
-
Product Code: AVE0133955 Stock Available
-
Product Code: BICMP11537 Stock Available
-
Product Code: BSNSA21772 Stock Available