‹ Prev
Next ›
Victor 11003A Mini Desktop Calculator
Large Display, Angled Display, Dual Power, Independent Memory, Environmentally Friendly, Battery Backup - Battery/Solar Powered - Battery Included - 1.1" Height x 4.5" Width x 5" Depth x 5" Length - White, Blue, Silver - Plastic - 1 Each
Currently out of Stock
- Large, easy-to-read, 10-digit, angled LCD
- Environmentally friendly - made with 50% recycled plastic
- Functions include cost/sell/margin keys, percent key, square root, change sign, tax keys and 3-key memory
- Operates on hybrid power (solar/battery backup)
Product Details
General Information
| Manufacturer | Victor Technology, LLC |
| Manufacturer Part Number | 1100-3A |
| Manufacturer Website Address | http://www.victortech.com |
| Brand Name | Victor |
| Product Model | 1100-3A |
| Product Name | 11003A Mini Desktop Calculator |
| Marketing Information | Mini Desktop Calculator features a large angled, 10-digit display that is easy to read. Automatic Tax Keys calculate the tax amount to be added or subtracted to the original price. Other functions include cost/sell/margin keys, percent key, square root, change sign, and three-key independent memory. Dual-powered calculator runs on solar power with battery backup. AG13 battery is included and replaceable. Eco-friendly calculator is manufactured with post-industrial recycled plastic. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Business/Financial Calculator |
Technical Information
| Operations/Functionality |
|
| Calculator Features |
|
Controls/Indicators
| Buttons & Keys |
|
Battery Information
| Power Source | Battery/Solar |
| Battery Included | Yes |
Physical Characteristics
| Color Family | Multicolor |
| Product Color |
|
| Product Material | Plastic |
| Height | 1.1" |
| Width | 4.5" |
| Depth | 5" |
| Length | 5" |
| Weight (Approximate) | 3 lb |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 50% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Victor 11003A Mini Desktop Calculator
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN267402591 Stock Available
-
Product Code: BSN3295410478 Stock Available
-
Product Code: BSN656508474 Stock Available
-
Product Code: GEM700B403 Stock Available
-
Product Code: LLR841498272 Stock Available
-
Product Code: MMM14281931 Stock Available
-
Product Code: SAN25005198 Stock Available
-
Product Code: SAN27009144 Stock Available
-
Product Code: SAN30001B1306 Stock Available
-
Product Code: SWI545011670 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN267402591 Stock Available
-
Product Code: BSN3295410478 Stock Available
-
Product Code: BSN656508474 Stock Available
-
Product Code: GEM700B403 Stock Available
-
Product Code: LLR841498272 Stock Available
-
Product Code: MMM14281931 Stock Available
-
Product Code: SAN25005198 Stock Available
-
Product Code: SAN27009144 Stock Available
-
Product Code: SAN30001B1306 Stock Available
-
Product Code: SWI545011670 Stock Available