‹ Prev
Next ›
Verbatim 32GB PinStripe USB 3.2 Flash Drive Business Pack
32 GB - USB 3.2 (Gen 1) Type A - Black - Lifetime Warranty - 10 / Pack
3 Stock Available
- Essential accessory for storing and exchanging digital content
- Push-and-pull sliding to protect USB connection when not in use
- Slim and retractable - no cap to lose
- Versatile compatibility
Product Details
General Information
| Manufacturer | Verbatim America, LLC |
| Manufacturer Part Number | 70902 |
| Manufacturer Website Address | http://www.verbatim.com |
| Brand Name | Verbatim |
| Product Line | PinStripe |
| Product Name | 32GB PinStripe USB 3.2 Flash Drive Business Pack |
| Marketing Information | Portable and fast, ideal for all your storage needs! Available in a wide variety of colors and capacities, Verbatim® PinStripe USB drives make storing and organizing your important files quick and easy. The convenient cap-less design with retractable housing protects the USB connector and easily slides in and out. |
| Packaged Quantity | 10 / Pack |
| Product Type | Flash Drive |
Technical Information
| Storage Capacity | 32 GB |
| Features |
|
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB 3.2 (Gen 1) Type A |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 0.3" |
| Width | 0.8" |
| Length | 2.2" |
| Weight (Approximate) | 0.320 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
System Requirements: Operating System Windows 7 and higher; Mac OSX 10.1 and higher; Linux Kernel 2.6 and higher |
| Country of Origin | Taiwan |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Description
Verbatim 32GB PinStripe USB 3.2 Flash Drive Business Pack
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.