‹ Prev
Next ›
VELCRO® Sticky Back 15ft x 3/4in Roll White
15 ft Length x 0.75" Width - White - For Mount Picture/Poster, Multi Surface, Smooth Surface, Indoor, Outdoor, Home, School, Office - 1 Roll
9 Stock Available
- Simple peel-and-stick application ideal for office, school, home and workshop use
- Use on smooth surfaces including walls, glass, tile, plastic, metal and wood
- Works in conjunction with other fasteners
- 3/4"W x 15'L; White
Product Details
General Information
| Manufacturer | Velcro Companies |
| Manufacturer Part Number | 90082 |
| Manufacturer Website Address | http://www.velcro.com |
| Brand Name | VELCRO® |
| Product Line | Sticky Back |
| Product Name | Sticky Back 15ft x 3/4in Roll White |
| Marketing Information | Sticky Back Tape, the original hook-and-loop fastener, features simple peel-and-stick application. It is perfect for office, school, home and workshop use. Use on smooth surfaces including walls, glass, tile, plastic, metal and wood. Tape works with other VELCRO Brand fasteners or adheres to itself. |
| Packaged Quantity | 1 Roll |
| Product Type | Hook & Loop Fastener |
Product Information
| Tape Width | 0.75" |
| Tape Length | 15 ft |
| Tape Strength | 5lb |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Additional Information |
Shape: Roll Care and Application: Instructions:
Note: Not recommended for fabrics, flexible vinyl or outdoor use. Continued exposure to full sunlight can damage fastener. Removal Instructions:
Weight Rating: 1 lbs per square inch up to 5 lbs Functional Temperature Range: 0-100° F (-18-38° C) |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Description
VELCRO® Sticky Back 15ft x 3/4in Roll White
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: ACC54033402 Stock Available
-
Product Code: BSN58506Currently out of Stock
-
Product Code: LEE10053176 Stock Available
-
Product Code: PFX2257R10 Stock Available
-
Product Code: PIL31021183 Stock Available
-
Product Code: PIL3125741 Stock Available
-
Product Code: RAC79717289 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: ACC54033402 Stock Available
-
Product Code: BSN58506Currently out of Stock
-
Product Code: LEE10053176 Stock Available
-
Product Code: PFX2257R10 Stock Available
-
Product Code: PIL31021183 Stock Available
-
Product Code: PIL3125741 Stock Available
-
Product Code: RAC79717289 Stock Available