‹ Prev
Next ›
Universal Wall Clock
Analog - Quartz - White Main Dial - Silver Case - Aluminum - Contemporary Style - Brushed Steel Finish
3975 Stock Available
- Brushed steel finish on wide profile aluminum frame
- Large bold numbers on the face for easy readability
- Quartz movement ensures accurate timekeeping
- Suitable for various wall spaces
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV10425 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Wall Clock |
| Marketing Information | This brushed aluminum wall clock comes with a brushed steel finish on the wide profile aluminum frame. This look makes the clock's large, bold numbers on the face allow for extra clarity and easy readability of the clock. Quartz movement ensures accurate timekeeping. Common clock diameter size makes this clock suitable for various wall spaces in offices, schools, homes and more. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Wall Clock |
Product Information
| Clock Format | Analog |
| Clock Shape | Round |
| Movement | Quartz |
| Number of Faces | 1 |
| Main Dial Color | White |
| Face Diameter | 10.50" |
| Hands Color | Black |
| Case Color | Silver |
| Case Material | Aluminum |
| Style | Contemporary |
| Finishing | Brushed Steel |
| Features |
|
Battery Information
| Number of Batteries Supported | 1 |
Power Description
| Power Source | Battery |
Physical Characteristics
| Diameter | 12" |
| Weight (Approximate) | 1.98 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
Universal Wall Clock
People who bought this also bought
-
Product Code: ABAHORMILENAGCurrently out of Stock
-
Product Code: ILC67700002Currently out of Stock
-
Product Code: LLR6099478 Stock Available
-
Product Code: LLR6099792 Stock Available
-
Product Code: LLR61008666 Stock Available
-
Product Code: LLR61011244 Stock Available
-
Product Code: UNV104142 Stock Available
-
Product Code: UNV104311572 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: ABAHORMILENAGCurrently out of Stock
-
Product Code: ILC67700002Currently out of Stock
-
Product Code: LLR6099478 Stock Available
-
Product Code: LLR6099792 Stock Available
-
Product Code: LLR61009Currently out of Stock
-
Product Code: UNV10461409 Stock Available
-
Product Code: UNV11641718 Stock Available