‹ Prev
Next ›
Universal Storage Case
Internal Dimensions: 12" Width x 15" Depth x 10.25" Height - Media Size Supported: Letter, Legal - Lift-off Closure - Heavy Duty - Stackable - Corrugated Fiberboard - White - For Box File - 12 / Carton
Currently out of Stock
- Extra strength for storage of heavy documents
- Double wall construction on all panels increases stackability
- Great on steel shelving units, wire racks, and warehouse shelving
- Smooth, rolled edges eliminate paper-cuts
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | 95224 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Storage Case |
| Marketing Information | Universal® Heavy-Duty Fast Assembly Lift-Off Lid Storage Box provides extra strength you can rely on for storage of heavy documents and archival items. Built with double wall construction on all panels for increased stacking. Works great with steel shelving units, wire racks, warehouse shelving, and general storage. The soft and smooth, rolled edges eliminate paper cuts when moving and opening. |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Product Type | Storage Case |
Product Information
| Case Style | Box |
| Media Size Supported |
|
| Closure Type | Lift-off |
| Strength | Heavy Duty |
| Stackable | Yes |
| Stacking Strength | 725 lb |
| Compartment Height | 10.25" |
| Compartment Width | 12" |
| Compartment Depth | 15" |
| Application/Usage | Box File |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Exterior Material | Corrugated Fiberboard |
Miscellaneous
| Certifications & Standards | EPA/CPG Compliant |
| Country of Origin | United States |
Description
Universal Storage Case
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN2674424 Stock Available
-
Product Code: BSN26758142 Stock Available
-
Product Code: FEL0072148 Stock Available
-
Product Code: STX61414B02CCurrently out of Stock
-
Product Code: STX61504U01C14 Stock Available
-
Product Code: UNV95220Currently out of Stock
-
Product Code: UNV952233 Stock Available
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.