<
>
Universal Slant D-Ring View Binder, 3 Rings, 1" Capacity, 11 x 8.5, White
1" Binder Capacity - Letter - 8 1/2" x 11" Sheet Size - 220 Sheet Capacity - 3 Ring - Fastener: Ring - Pocket: 2, Inside Front & Back - Polypropylene - White - Non-stick - 1 Each
Product Code: UNV20742
Product Unit: Each
6132 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE24010250 Stock Available
-
Product Code: AVE2401682 Stock Available
-
Product Code: AVE2406064 Stock Available
-
Product Code: BICBL11BE458 Stock Available
-
Product Code: BICBL11YW167 Stock Available
-
Product Code: PAP89465A218 Stock Available
-
Product Code: PAP89466A216 Stock Available
-
Product Code: PFX40523100 Stock Available
-
Product Code: SMD89415Currently out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV20742 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Slant D-Ring View Binder, 3 Rings, 1" Capacity, 11 x 8.5, White |
| Marketing Information | Neatly store and access your filing documents with standard view binders. Slanted D-rings allow smooth page turning and hold more documents than the same-size, round rings. Open and close triggers provide fast, nearly effortless access to single sheets. The oversized, transparent, panels provide endless customization options. The view binders cover tabbed dividers, sheet protectors, and other organization accessories. Interior includes two pockets for convenient access to single pages and reference materials. Constructed with nonstick, archival-safe material that's designed to prevent ink from being lifted off printed pages. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Ring Binder |
Product Information
| Binder Capacity | 1" |
| Sheet Capacity | 220 |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Number of Rings | 3 |
| Fastener Type | Ring |
| Fastener Location | Back-mounted |
| Total Number of Pockets | 2 |
| Pocket Location | Inside Front & Back |
| Insert Location |
|
| Binder Style | View |
| Features | Non-stick |
Physical Characteristics
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
Miscellaneous
| Certifications & Standards | EPA/CPG Compliant |
| Country of Origin | Vietnam |
Description
1" Binder Capacity - Letter - 8 1/2" x 11" Sheet Size - 220 Sheet Capacity - 3 Ring - Fastener: Ring - Pocket: 2, Inside Front & Back - Polypropylene - White - Non-stick - 1 Each
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.