<
>
Universal Hanging File Folder Plastic Index Tabs, 1/3-Cut, Clear, 3.7" Wide, 50/Pack
Blank Tab(s) - 1/3 - 1.10" Tab Height x 3.70" Tab Width - Clear Plastic Tab(s) - Translucent, Sturdy, Durable, Moisture Resistant - 50 / Pack
Product Code: UNV43314
Product Unit: PK50
Currently out of Stock
People who bought this also bought
-
Product Code: BRTTZE251770 Stock Available
-
Product Code: CNMCARTRIDGE1209 Stock Available
-
Product Code: CNMPG245XLCL24641 Stock Available
-
Product Code: HEWW1480A1110 Stock Available
-
Product Code: HEWW2110X159 Stock Available
-
Product Code: HEWW2111A341 Stock Available
-
Product Code: HEWW2112A350 Stock Available
-
Product Code: OFX000193974 Stock Available
-
Product Code: UNV34112169 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | 43314 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Hanging File Folder Plastic Index Tabs, 1/3-Cut, Clear, 3.7" Wide, 50/Pack |
| Marketing Information | Enhance your new or existing filing system with clear plastic tabs. Label and organize your filing system with clear and easy-to-read tabs for hanging folders. Sort and seek paperwork by subject or document type so you can locate what you need faster. Durable, plastic construction protects tabs from dust and moisture. Quick and easy set-up by sliding the tab into folder slots. Paper inserts cut to the length of the tabs are included. |
| Packaged Quantity | 50 / Pack |
| Product Type | Index Tab |
Product Information
| Tab Cut | 1/3 |
| Tab Style | Blank |
| Tab Height | 1.10" |
| Tab Width | 3.70" |
| Tab Color | Clear |
| Tab Material | Plastic |
| Insert Material | Paper |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Color | Clear |
| Height | 1.10" |
| Weight (Approximate) | 4.80 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | Vietnam |
Description
Blank Tab(s) - 1/3 - 1.10" Tab Height x 3.70" Tab Width - Clear Plastic Tab(s) - Translucent, Sturdy, Durable, Moisture Resistant - 50 / Pack
Alternative Products
-
Product Code: AVE1628188 Stock Available
-
Product Code: AVE1628383 Stock Available
-
24 Tab(s) - 1.50" Tab Height x 2" Tab Width - Clear Film, Pink Paper, Green, Blue Tab(s) - 24 / PackProduct Code: AVE7477493 Stock Available
-
Product Code: AVE74776160 Stock Available
-
Product Code: AVE74787181 Stock Available
-
Product Code: AVE74788163 Stock Available
-
Product Code: AVE74789230 Stock Available
-
Product Code: RTG3900018 Stock Available