<
>
Universal Envelope
Catalog - #10 1/2 - 9" Width x 12" Length - 24 lb - Gummed - White - Paper Stock - 250 / Box
Product Code: UNV44104
Product Unit: BX250
60 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: HEWCF226A434 Stock Available
-
Product Code: HEWCF230A168 Stock Available
-
Product Code: HEWCF258A424 Stock Available
-
Product Code: HEWCF283A146 Stock Available
-
Product Code: PENLR7A383 Stock Available
-
Product Code: UNV181032257 Stock Available
-
Product Code: UNV356622276 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV44104 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Envelope |
| Marketing Information |
This catalog envelope is crafted from 24 lb bond weight paper, which enhances durability and makes it suitable for mailing catalogs, brochures, other flat documents and much more. the envelopes are made with a wide gummed flap, ensuring a secure seal. Resists tears and rips. The paper finish provides a clean, professional look making it ideal for business use. |
| Packaged Quantity | 250 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Catalog |
| Mailer/Envelope Classification | #10 1/2 |
| Mailer/Envelope Width | 9" |
| Mailer/Envelope Length | 12" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Closure Type | Gummed |
| Closure Side | Open End |
| Seam | Center |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper Stock |
Miscellaneous
| Country of Origin | Vietnam |
Description
Catalog - #10 1/2 - 9" Width x 12" Length - 24 lb - Gummed - White - Paper Stock - 250 / Box
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN4210221 Stock Available
-
Product Code: UNV4110531 Stock Available
-
Product Code: UNV4116556 Stock Available
-
Product Code: UNV4216551 Stock Available
-
Product Code: UNV4410538 Stock Available
-
Product Code: UNV4416516 Stock Available
-
Product Code: UNV4510431 Stock Available
-
Product Code: UNV45165Currently out of Stock
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.