- Eliminates the need to lick envelopes.
- Distributes moisture evenly without over-wetting.
- Long-lasting polyurethane sponge for use with water.
<
>
Universal Envelope Moistener
Pencil Style - 2 oz - Blue, Clear - 1 Each
Product Code: UNV56501
Product Unit: Each
8879 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE7969278 Stock Available
-
Product Code: AVE7969575 Stock Available
-
Product Code: BRTLC51BKCurrently out of Stock
-
Product Code: BRTLC51CCurrently out of Stock
-
Product Code: BRTLC51M56 Stock Available
-
Product Code: BRTLC51YCurrently out of Stock
-
Product Code: PENP207C65 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV56501 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Envelope Moistener |
| Marketing Information | Eliminates the need to lick envelopes. Distributes moisture evenly without over-wetting. Long-lasting polyurethane sponge. Use with water. Pencil Style Moistener-Clear plastic, pencil-like barrel distributes moisture without overwetting. Moistener Size: 2 oz; Color(s): Blue; Clear; Material(s): Plastic/Foam (Water-Fillable). |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Envelope Moistener |
Product Information
| Moistener Weight | 2 oz |
| Moistener Style | Pencil |
| Application/Usage | Envelope |
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Product Material |
|
| Height | 0.6" |
| Width | 0.9" |
| Depth | 6" |
| Weight (Approximate) | 0.16 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Country of Origin | China |
Description
Pencil Style - 2 oz - Blue, Clear - 1 Each