‹ Prev
Next ›
Universal Direct Thermal Print Paper Rolls, 0.38" Core, 4.38" x 127 ft, White, 50/Carton
4 3/8" x 127 ft - End of Paper Indicator - White - 50 / Carton
Currently out of Stock
- Heat-sensitive coating that darkens when exposed to heat
- Designed to work efficiently in your thermal print machine
- Provides high quality output with crisp black printing
- Best suited for receipts, shipping labels and barcode labels
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV35765 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Direct Thermal Print Paper Rolls, 0.38" Core, 4.38" x 127 ft, White, 50/Carton |
| Marketing Information | This product utilizes heat-sensitive coating that darkens when it is exposed to heat. Designed to work efficiently in your thermal print machine. These printing paper rolls provide high quality output with crisp black printing. Best suited for receipts, shipping labels and barcode labels. Work great in offices, schools, factories and at home. |
| Packaged Quantity | 50 / Carton |
| Product Type | Printable Bond Paper |
Product Information
| Number of Parts | 1 |
| Sheet Size | 4 3/8" x 127 ft |
| Core Diameter | 3/8" |
| Print Technology | Thermal |
| Features | End of Paper Indicator |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Application/Usage |
|
| Country of Origin | United States |
Description
Universal Direct Thermal Print Paper Rolls, 0.38" Core, 4.38" x 127 ft, White, 50/Carton
People who bought this also bought
-
Product Code: ICX907200054 Stock Available
-
Product Code: ICX907805498 Stock Available
-
Product Code: ICX907812941 Stock Available
-
Product Code: ICX9078248925 Stock Available
-
Product Code: ICX907829771 Stock Available
-
Product Code: ICX9078304518 Stock Available
-
Product Code: ICX9078304622 Stock Available
-
Product Code: ICX90783046CT5 Stock Available
-
Product Code: ICX907830664 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.