‹ Prev
Next ›
Universal Desk Tray
2 Compartment(s) - 2.75" Height x 13" Width x 9" Depth - Black - Plastic - 2 Pack
Currently out of Stock
- Simple, smart and high-impact solution to document management
- Self-stacking design for neat and compact storage
- Ribbed surface prevents static and dust buildup
- Sturdy construction for long-lasting use
- Special design ensures papers glide easily
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | 8100 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Desk Tray |
| Marketing Information | Declutter your workspace by keeping your files, papers, and notepads organized and within reach. Simple meets smart in this high-impact, versatile solution to document management. The self-stacking desk trays feature a ribbed design to prevent static and dust build-up. The thoughtful design ensures that papers easily glide in and out of the document trays. 2.75" high. Two trays per pack. |
| Packaged Quantity | 2 Pack |
| Product Type | Desk Tray |
Product Information
| Total Number of Compartments | 2 |
| File Size Supported | Letter |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Height | 2.75" |
| Width | 13" |
| Depth | 9" |
Miscellaneous
| Certifications & Standards | EPA/CPG Compliant |
| Country of Origin | United States |
Description
Universal Desk Tray
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.