‹ Prev
Next ›
Universal Deluxe Quick Set-up String-and-Button Boxes, Legal Files, White, 12/Carton
Internal Dimensions: 15" Width x 24" Depth x 10" Height - Media Size Supported: Legal - Flap, String/Button Closure - Medium Duty - Stackable - Corrugated Fiberboard - White - For Box File - 12 / Carton
Currently out of Stock
- Save assembly time
- Sturdy corrugated construction for strength and value
- Securely stores box contents
- Great for archiving documents
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | 7513102 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Deluxe Quick Set-up String-and-Button Boxes, Legal Files, White, 12/Carton |
| Marketing Information | Universal® Deluxe Quick Set-up String-and-Button Boxes are ideal for storing heavy files and keeping documents organized. The sturdy, corrugated construction adds strength and value. Equipped with a string-and-button tie closure, you can securely store box contents and not worry about them tipping over and spilling out. Save assembly time with this light-duty box. Great for archiving and storing files and documents on storage racks, file cabinets, or other flat surfaces. |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Product Type | Storage Case |
Product Information
| Case Style | Box |
| Media Size Supported | Legal |
| Closure Type |
|
| Strength | Medium Duty |
| Stackable | Yes |
| Stacking Strength | 580 lb |
| Compartment Height | 10" |
| Compartment Width | 15" |
| Compartment Depth | 24" |
| Application/Usage | Box File |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Exterior Material | Corrugated Fiberboard |
Miscellaneous
| Certifications & Standards | EPA/CPG Compliant |
| Country of Origin | United States |
Description
Universal Deluxe Quick Set-up String-and-Button Boxes, Legal Files, White, 12/Carton
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.