‹ Prev
Next ›
Universal Clipboard
1.25" Clip Capacity - Storage for Document, Paper - 8 1/2" x 11" Sheet Size - Plastic - Clear - 1 Each
6486 Stock Available
- Durable plastic construction designed for lasting use
- Built-in hanging hole for easy storage or attaching pen
- Attractive, transparent board material
- Variety of colors allows for visual identification by project or department
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | 40308 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Clipboard |
| Marketing Information |
Durable clipboard features plastic construction and built-in hanging hole provides a smooth writing surface. Built with an attractive, transparent board material that's available in easily identifiable colors. Strong clip securely holds papers and documents in place. Thoughtfully designed with rounded corners for easy transport. The variety of colors allows for quick and easy visual identification by project or department. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Clipboard |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Clip Capacity | 1.25" |
| Number of Compartments | 0 |
| Item Capacity |
|
| Board Material | Plastic |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Width | 9" |
| Length | 12.5" |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
Description
Universal Clipboard
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: BSN01868499 Stock Available
-
Product Code: BSN01869691 Stock Available
-
Product Code: BSN018701029 Stock Available
-
Product Code: BSN16508414 Stock Available
-
Product Code: BSN16508BX69 Stock Available
-
Product Code: BSN656376 Stock Available
-
Product Code: BSN65637BD1 Stock Available
-
Product Code: SAU05713187 Stock Available
-
Product Code: SAU22540Currently out of Stock
-
Product Code: SAU2354016 Stock Available