‹ Prev
Next ›
Universal 1/3 Tab Cut Legal Classification Folder
8 1/2" x 14" - 3/4" Expansion - 1 Fastener - 2" Fastener Capacity - Top Tab Location - Assorted Tab Position - Manila - 50 Box
17 Stock Available
- Durable, reinforced paper stock
- Fasteners allow subdivision in the folder
- Scored for 0.75" expansion
- Top, long-side tab position
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV13510 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Classification Folder |
| Marketing Information |
Keep your paperwork organized and protected with these reinforced, fastener folders. The sturdy fasteners allow you to create customized filing to simply sort and seek paperwork by subject or document type. Includes 1/3-cut tabs with dividers which provide space for labeling and easy file identification. Folders are built with reinforced, paper stock to withstand repeated use. |
| Packaged Quantity | 50 Box |
| Product Type | Classification Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Legal |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 14" Length |
| Expansion Size | 3/4" |
| Number of Fasteners | 1 |
| Fastener Capacity | 2" |
| Tab Cut | 1/3 |
| Tab Position | Assorted |
| Tab Location | Top |
Physical Characteristics
| Color | Manila |
Miscellaneous
| Country of Origin | Thailand |
Description
Universal 1/3 Tab Cut Legal Classification Folder
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN17230Currently out of Stock
-
Product Code: UNV15110348 Stock Available
-
Product Code: UNV15112123 Stock Available
-
Product Code: UNV1511522 Stock Available
-
Product Code: UNV15121132 Stock Available
-
Product Code: UNV1512299 Stock Available
-
Product Code: UNV15123702 Stock Available