‹ Prev
Next ›
UHU Glue Stic, Clear, 40g
1.41 oz - Clear - 12 / Box
Currently out of Stock
- Forms a strong, long-lasting bond with just a single stroke
- Will not dry out with the airtight screw cap
- Applies smoothly with no clumps on paper, cardboard, photos or fabric
- Nontoxic, acid-free, odor-free, photo-safe and washable
- 1.41 oz.
Product Details
General Information
| Manufacturer | UHU GmbH & Co. KG |
| Manufacturer Part Number | 99655 |
| Manufacturer Website Address | http://www.uhu.com |
| Brand Name | UHU |
| Product Name | Glue Stic, Clear, 40g |
| Marketing Information | Rub-on adhesive in glue stick works without wrinkling paper, cardboard, photos or fabric. Lipstick-type applicator twists up for use and retracts for no-mess storage. Washable adhesive is acid-free, odor-free and photo-safe. ACMI certified glue conforms to ASTM D-4236. |
| Packaged Quantity | 12 / Box |
| Product Type | Glue Stick |
Product Information
| Glue Weight | 1.41 oz |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Weight (Approximate) | 2.56 oz |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
ASTM D-4236 |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Germany |
Description
UHU Glue Stic, Clear, 40g
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.