- Advanced Xpressnap system dramatically reduces napkin usage to reduce waste
- One-at-a-time dispensing improves personnel hygiene
- High-quality material offers strength, absorbency and quality
- Smaller design offers storage savings of up to 50%
- Inner bag packaging ensures superior product quality
<
>
TORK Xpressnap White Dispenser Napkin N4
1 Ply - Interfolded - 13" Width x 8.50" Length - White - Fiber - 500/Pack - 12 / Carton
Product Code: TRKDX900
Product Unit: CT6000
42 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: AJMCP9AJCWWH1CT352 Stock Available
-
Product Code: BWKWHT10HCUP1898 Stock Available
-
Product Code: DCC9PWCR147 Stock Available
-
Product Code: GJO10320CT146 Stock Available
-
Product Code: GJO10424CTCurrently out of Stock
-
Product Code: GJO200024666 Stock Available
-
Product Code: GJO3040012 Stock Available
-
Product Code: GJO3040115 Stock Available
-
Product Code: OFX00022464 Stock Available
-
Product Code: RPPR8101914 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Essity Hygiene and Health AB |
| Manufacturer Part Number | DX900 |
| Manufacturer Website Address | http://www.essity.com |
| Brand Name | TORK |
| Product Line | Xpressnap |
| Product Name | Xpressnap White Dispenser Napkin N4 |
| Marketing Information | Napkins fit in an advanced Xpressnap system that dramatically reduces napkin usage. One-at-a-time napkin dispensing design ensures that patrons use fewer napkins and touch only the napkin they use, improving personnel hygiene. One-at-a-time dispensing helps decrease consumption so you'll reduce the number of cases you need to store. Xpressnap napkins are larger than standard interfolded napkins, offering strength, absorbency and quality to users. Smaller design than standard napkin cases offers storage savings of up to 50 percent. Inner bag packaging ensures superior product quality while protecting unused napkins. |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Product Type | Dispenser Napkin |
Product Information
| Quantity Per Container | 500/Pack |
| Full Size | 13" x 8.50" |
| Fold Size | 6.50" x 4.25" |
| Fold Type | Interfolded |
| Number of Ply | 1 |
| Application/Usage | Restaurant |
| Quality Level | Advanced |
| Features | Embossed |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Fiber |
| Weight (Approximate) | 1.51 lb |
Miscellaneous
| Compatible Dispenser |
Tork N4 Xpressnap Napkin Dispensers:
|
| Certifications & Standards |
EPA |
| Recycled | Yes |
| Country of Origin | United States |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EcoLogo |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.