- Ergonomic construction reduces hand fatigue during extended periods
- Tripod shape encourages your fingers and hand to rest in proper position
- Soft, latex-free material feels natural for improved handwriting
- Ambidextrous for left-handed and right-handed users
- For use on pencils, pens, crayons and more
<
>
The Pencil Grip Tripod Shape Pencil Grip
1" Length - Assorted - 12 / Pack
Product Code: TPG11112
Product Unit: PK12
14 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | The Pencil Grip, Inc |
| Manufacturer Part Number | 11112 |
| Manufacturer Website Address | http://www.thepencilgrip.com |
| Brand Name | The Pencil Grip |
| Product Name | Tripod Shape Pencil Grip |
| Marketing Information | Pencil grip enhances your control to make writing easy and natural. Ergonomic construction reduces hand fatigue to provide a comfortable way to write during extended periods. Tripod shape encourages your fingers and hand to rest in the proper position to allow a better grip. Soft, latex-free material feels natural in your hand for improved handwriting. Ambidextrous design accommodates both left-handed and right-handed users. Pencil grip fits on pencils, pens, crayons and more. |
| Packaged Quantity | 12 / Pack |
| Product Type | Pencil Grip |
Product Information
| Shape | Tripod |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Assorted Colors |
| Product Color | Assorted |
| Width | 1" |
| Depth | 0.5" |
| Length | 1" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
1" Length - Assorted - 12 / Pack
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.