- 100% recycled and recyclable to conserve valued resources
- Smooth texture is ideal for art, craft and classroom projects
- Heavyweight, high-bulk, high-strength construction
- Long, strong fibers cut clean and fold evenly without cracking
<
>
Sparco All-purpose Construction Paper
Multipurpose, Art Project, Craft Project, ClassRoom Project - 0.50" Height x 9" Width x 12" Length - Black - 1 Pack
Product Code: SPR22302
Product Unit: PK1
Currently out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | Sparco Products |
| Manufacturer Part Number | 22302 |
| Brand Name | Sparco |
| Product Name | All-purpose Construction Paper |
| Marketing Information | Construction paper with a smooth texture is ideal for art, craft and classroom projects. All-purpose paper offers a heavyweight, high-bulk, high-strength and brilliantly colored construction. Long, strong fibers cut clean and fold evenly without cracking. Acid-free paper is made with a high percentage of recycled material. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Construction Paper |
Product Information
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 0.50" |
| Width | 9" |
| Length | 12" |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Multipurpose, Art Project, Craft Project, ClassRoom Project - 0.50" Height x 9" Width x 12" Length - Black - 1 Pack
People who bought this also bought
-
Product Code: PAC103012193 Stock Available
-
Product Code: PAC103016100 Stock Available
-
Product Code: PAC103022372 Stock Available
-
Product Code: PAC103027196 Stock Available
-
Product Code: PAC10340074 Stock Available
-
Product Code: PAC10340180 Stock Available
-
Product Code: PAC10340346 Stock Available
-
Product Code: PAC10340465 Stock Available
-
Product Code: PAC10340540 Stock Available
-
Product Code: PAC103432146 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: PAC1041209 Stock Available
-
Product Code: PACP10294958 Stock Available
-
Product Code: PACP10295070 Stock Available
-
Product Code: PACP10304353 Stock Available
-
Product Code: PACP10306540 Stock Available
-
Product Code: PACP10306712 Stock Available
-
Product Code: PACP10307436 Stock Available
-
Product Code: PACP66775 Stock Available
-
Product Code: PACP668519 Stock Available