‹ Prev
Next ›
Sparco 12" Standard Metric Ruler
12" Length x 1.3" Width - 1/16 Graduations - Metric, Imperial Measuring System - Plastic - Clear - 1 Each
Currently out of Stock
- Raised, sharply defined, Imperial 1/16" markings and metric calibrations
- Made of strong, clear, lightweight plastic
- Pencil groove and holes in center for storing in 2-ring or 3-ring binders
- Length: 12"
Product Details
General Information
| Manufacturer | Sparco Products |
| Manufacturer Part Number | 01488 |
| Brand Name | Sparco |
| Product Name | 12" Standard Metric Ruler |
| Marketing Information | Ruler offers accurate raised, sharply defined Imperial ruling with 1/16" markings and metric calibrations. Ruler is made of rigid, lightweight, strong plastic. Design features a pencil groove and holes in center for storing in two-ring or three-ring binders. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Ruler |
Product Information
| Length | 12" |
| Width | 1.3" |
| Graduations | 1/16 |
| Measurement System |
|
| Measuring Edge | Double |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Plastic |
| Weight (Approximate) | 0.64 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
Holes for binders |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
limited 1 yr |
Description
Sparco 12" Standard Metric Ruler
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.