- Executive safe keeps irreplaceable valuables secure from theft
- Includes programmable electronic lock with override key; 3 live-locking bolts and concealed hinges
- Carpeted interior with 3 adjustable shelves and a key rack
- Solid steel construction, pry-resistant doors, bolt-down kit
- 21-7/10"W x 19-4/5"D x 37-7/10"H
<
>
Sentry Safe Executive Security Safe
6.10 ft³ - Electronic Lock - Pry Resistant - Overall Size 37.7" Height x 21.7" Width x 19.8" Depth - Black - Steel
Product Code: SENT0331
Product Unit: Each
1 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Master Lock, LLC |
| Manufacturer Part Number | T0331 |
| Manufacturer Website Address | http://www.sentrysafe.com |
| Brand Name | Sentry Safe |
| Product Name | Executive Security Safe |
| Marketing Information | Executive Security Safe secures your valuables so you aren't vulnerable to theft. Design features programmable electronic lock with override key, thick door, overall heavy weight of 220 lb., three live-locking bolts and concealed hinges. Hardened steel plate protects against drill attacks. Solid steel construction, pry-resistant doors, and bolt-down kit also give assurance to the safety of your irreplaceable valuables and cash. Inside, the high-security safe offers three adjustable shelves, key rack, bungee organizational system and carpeted interior. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Security Safe |
Product Information
| Volume Capacity | 6.10 ft³ |
| Number of Adjustable Shelves | 3 |
| Lock Type | Electronic |
| Features | Key Rack |
Reliability
| Durability | Pry Resistant |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Height | 37.7" |
| Width | 21.7" |
| Depth | 19.8" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
1 year limited warranty. |
Description
6.10 ft³ - Electronic Lock - Pry Resistant - Overall Size 37.7" Height x 21.7" Width x 19.8" Depth - Black - Steel
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.