‹ Prev
Next ›
Scotch-Brite Heavy-Duty Scrub Sponges
2.8" Height x 4.5" Width x 0.6" Depth - 6 / Pack - Green, Yellow
1008 Stock Available
- Fast cleanup of tough jobs
- Removes tough, baked-on messes 50% faster than other like sponges
- Sanitize in the dishwasher and reuse
- Great for the kitchen, garage and outdoors
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 426 |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Scotch-Brite |
| Product Name | Heavy-Duty Scrub Sponges |
| Marketing Information | Heavy-Duty Scrub Sponge is designed to provide fast cleanups of tough jobs. Scrub sponge quickly removes tough, baked-on messes. Sponge is shaped to fit comfortably in the hand. It is great for use in the kitchen, garage and outdoors. You can also sanitize it in your dishwasher and reuse. |
| Packaged Quantity | 6 / Pack |
| Product Type | Scrub Sponge |
Product Information
| Application/Usage |
|
| Features | Heavy Duty |
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Height | 2.8" |
| Width | 4.5" |
| Depth | 0.6" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Canada |
Description
Scotch-Brite Heavy-Duty Scrub Sponges
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: CPCUS04232A852 Stock Available
-
Product Code: ITD102042197 Stock Available
-
Compatible with Flavia Creation 300, Flavia Creation 600 - Original Flavor - 1 Serving - 72 / CartonProduct Code: LAV48002210 Stock Available
-
Product Code: LAV48010150 Stock Available
-
Product Code: MRC6506CT10 Stock Available
-
Product Code: NES21108318 Stock Available
-
Product Code: NES350702598 Stock Available
-
Product Code: SCC412WN2050157 Stock Available
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: CLO91017CT72 Stock Available
-
Product Code: FHP169431153 Stock Available
-
Product Code: GJO18389416 Stock Available
-
Product Code: MMM203064213 Stock Available
-
Product Code: MMM303064190 Stock Available
-
Product Code: MMM4295245 Stock Available
-
Product Code: MMM4295CT48 Stock Available
-
Product Code: MMM5295460 Stock Available
-
Product Code: MMMHD3CT55 Stock Available
-
Product Code: MMMMP3CT94 Stock Available
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: CPCUS04232A852 Stock Available
-
Product Code: ITD102042197 Stock Available
-
Compatible with Flavia Creation 300, Flavia Creation 600 - Original Flavor - 1 Serving - 72 / CartonProduct Code: LAV48002210 Stock Available
-
Product Code: LAV48010150 Stock Available
-
Product Code: MRC6506CT10 Stock Available
-
Product Code: NES21108318 Stock Available
-
Product Code: NES350702598 Stock Available
-
Product Code: SCC412WN2050157 Stock Available