‹ Prev
Next ›
Scotch Restickable Mounting Tabs
1" Length x 1" Width - Clear - Stain Resistant - For Artwork, Mount Picture/Poster - 18 / Pack
767 Stock Available
- Double-sided adhesive removes cleanly and can be reused again and again
- Ideal for photos, posters, artwork or papers on walls, office cabinets, windows, and other flat surfaces
- Gently wash to reuse when product loses it stickiness
- Each 1" holds 1/4 lb., up to 1 lb. maximum
- 1" x 1" Tabs; 18/Pack
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | R100 |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Scotch |
| Product Name | Restickable Mounting Tabs |
| Marketing Information | Scotch Reusable Tabs are designed for lightweight mounting. Removable adhesive allows you to reuse it again and again. Simply peel the liner on both sides. Audible snap indicates they are closed. Use these pre-cut squares of clear adhesive to mount photos, posters, artwork or papers on walls, office cabinets, refrigerators, windows and more. Photo-safe tabs remove cleanly and are UV-resistant and moisture-resistant. Tabs will not stain walls like some putties do. Each inch of product holds 2 lb. with an 8 lb. maximum. |
| Packaged Quantity | 18 / Pack |
| Product Type | Mounting Tape |
Product Information
| Tape Width | 1" |
| Tape Length | 1" |
| Tape Strength | 1lb |
| Dispenser Included | No |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Reliability
| Durability | Stain Resistant |
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Scotch Restickable Mounting Tabs
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN267402591 Stock Available
-
Product Code: BSN3295211802 Stock Available
-
Product Code: BSN58507383 Stock Available
-
Product Code: SAN2157492251 Stock Available
-
Product Code: SAN22480PP270 Stock Available
-
Product Code: SAN25025B340 Stock Available
-
Product Code: SAN30001B1306 Stock Available
-
Product Code: VER99774481 Stock Available
-
Product Code: ZEB4681037 Stock Available
-
Product Code: ZEB4682026 Stock Available
Alternative Products
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN267402591 Stock Available
-
Product Code: BSN3295211802 Stock Available
-
Product Code: BSN58507383 Stock Available
-
Product Code: SAN2157492251 Stock Available
-
Product Code: SAN22480PP270 Stock Available
-
Product Code: SAN25025B340 Stock Available
-
Product Code: SAN30001B1306 Stock Available
-
Product Code: VER99774481 Stock Available
-
Product Code: ZEB4681037 Stock Available
-
Product Code: ZEB4682026 Stock Available