- Features a collapsible handle and foldup toe plate for compact storage
- Lightweight aluminum frame with 9" x 14" toe plate and two 6" diameter rubber tires on steel hubs
- Collapsed, hand truck measures 15-1/2"W x 8"D x 29"H
- 250 lb. capacity
<
>
Safco Hideaway Compact Hand Truck
Folding Handle - 250 lb Load Capacity - 2 Casters - 6" Caster Size - Steel, Rubber - 15.50" Width x 16.50" Depth x 43.50" Height - Aluminum Frame - Silver - 1 Each
Product Code: SAF4061
Product Unit: Each
14 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Part Number | 4061 |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Brand Name | Safco |
| Product Line | HideAway |
| Product Name | Hideaway Compact Hand Truck |
| Marketing Information |
Hideaway Compact Hand Truck features a collapsible handle and fold-up toe plate for compact storage so you can keep the truck close at hand for immediate use. The 250 lb. capacity makes it suitable for most office use. Design includes lightweight aluminum frame, a 9" x 14" steel toe plate and 6" diameter rubber tires on steel hubs. When collapsed, hand truck measures 15-1/2" wide x 8" deep x 29" high. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Hand Truck |
Product Information
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Handle Type | Folding |
| Handle Length | 43.50" |
| Caster Size | 6" |
| Frame Material | Aluminum |
| Platform Material | Steel |
| Number of Casters | 2 |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Product Material |
|
| Height | 43.50" |
| Width | 15.50" |
| Depth | 16.50" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Vietnam |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Description
Folding Handle - 250 lb Load Capacity - 2 Casters - 6" Caster Size - Steel, Rubber - 15.50" Width x 16.50" Depth x 43.50" Height - Aluminum Frame - Silver - 1 Each
Alternative Products
-
Product Code: CSC12204ASB1ECurrently out of Stock
-
Product Code: CSC12312ABL1E1 Stock Available
-
Product Code: RCP101300BK6 Stock Available
-
Product Code: RCP130400BK52 Stock Available
-
Product Code: RCP131400BKCurrently out of Stock
-
Product Code: RCP131500BK4 Stock Available
-
Product Code: RCP9T1300BK13 Stock Available
-
Product Code: RCP9T14BLA4 Stock Available
-
Product Code: RCP9T1500BK2 Stock Available