- Designed for use with Rubbermaid WaveBrake Combo
- Bucket separates dirty water from clean water
- Reduces risk of cross-contamination and helps produce cleaner, less slippery floors
- Divides liquid weight which means less lifting power is needed when emptying buckets
<
>
Rubbermaid Commercial WaveBrake 18 QT Dirty Water Bucket
4.50 gal - 14" x 9.8" - Plastic - Red - 1 Each
Product Code: RCP2064907
Product Unit: Each
135 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: BWK6500B3210 Stock Available
-
Product Code: EMSTRY3PCBLK22 Stock Available
-
Product Code: FAO25001136 Stock Available
-
Product Code: GMT9974339 Stock Available
-
Product Code: ITD102042312 Stock Available
-
Product Code: RAC99856481 Stock Available
-
Product Code: RCP631000WE1307 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Newell Brands |
| Manufacturer Part Number | 2064907 |
| Manufacturer Website Address | http://www.newellbrands.com |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Product Line | WaveBrake |
| Product Name | WaveBrake 18 QT Dirty Water Bucket |
| Marketing Information | Dirty Water Bucket is designed for use with Rubbermaid WaveBrake Combo. The bucket separates dirty water from clean water. Isolating dirty water reduces risk of cross-contamination and helps produce cleaner, less slippery floors. The 18-quart bucket divides liquid weight, less lifting power needed when emptying buckets. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Bucket |
Product Information
| Bucket Capacity | 4.50 gal |
Physical Characteristics
| Color Family | Red |
| Product Color | Red |
| Product Material | Plastic |
| Height | 14" |
| Width | 9.8" |
| Length | 15.2" |
| Weight (Approximate) | 14.95 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
4.50 gal - 14" x 9.8" - Plastic - Red - 1 Each
Alternative Products
-
Product Code: ETO8500010 Stock Available
-
Product Code: ETO85000CT1 Stock Available
-
Product Code: MBTEB07908Currently out of Stock
-
Product Code: RCP738000YL105 Stock Available
-
Product Code: RCP759088YEL60 Stock Available
-
Product Code: UNGCOMBR1 Stock Available
-
Product Code: UNGQB220Currently out of Stock
-
Product Code: UNGQB220CTCurrently out of Stock
-
Product Code: VLD508243Currently out of Stock