‹ Prev
Next ›
Roaring Spring Wirebound Composition Book
70 Sheets - 140 Pages - Spiral Bound - College Ruled Front Ruling - 20 lb Basis Weight - 7 1/2" x 9 3/4" Sheet Size - 0.30" Height x 7.5" Width x 9.8" Length - White Paper - Black Binding - Black Marble Marble Cover - Perforated, Heavyweight Sheet, Snag Proof - 24 / Carton
Ships in 6-10 Business Days
Currently out of Stock
Non-Returnable
- Your favorite composition book but better with black wire binding so your pages lie flat
- Snag-proof performance with coil-locked wire binding
- Smooth, heavyweight paper that works great with porous pens
- College-ruled with a margin for neater notes; perforated so you can easily tear out
Product Details
General Information
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Manufacturer Part Number | 10111CS |
| Manufacturer Website Address | http://www.rspaperproducts.com |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Product Line | Signature |
| Product Name | Wirebound Composition Book |
| Marketing Information | Part of the Roaring Springs Signature Collection, the Hardcover Wirebound Composition Book features the traditional black marble cover but with black wire binding so the pages lie flat while you work, take notes, draw and more. Cover includes lines in a center white space for you to write your class or project names. Smooth, white, heavyweight writing paper is college-ruled with a red margin for precise note-taking. Each 9-3/4" x 7-1/2" book contains 70 sheets of 20 lb. paper that is perforated to tear out easily. Ends of the spiral wire are coil-locked for snag-proof performance. |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
| Package Type | Bulk |
| Product Condition | New |
| Product Type | Notebook |
Product Information
| Number of Sheets | 70 |
| Number of Pages | 140 |
| Sheet Color | White |
| Sheet Size | 7 1/2" x 9 3/4" |
| Basis Weight | 20 lb |
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Single Line Margin | Yes |
| Cover Color | Black Marble |
| Cover Design | Marble |
| Cover Material | Clay |
| Binding Type | Spiral Bound |
| Binding Color | Black |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 0.30" |
| Width | 7.5" |
| Length | 9.8" |
Miscellaneous
| Country of Origin | United States |
Description
Roaring Spring Wirebound Composition Book
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: ROA10322CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11015CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11186CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11281CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA13361Currently out of Stock
-
Product Code: ROA7726054 Stock Available
-
Product Code: ROA77293CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA773081693 Stock Available
-
Product Code: ROA77333368 Stock Available
-
Product Code: TOP6397827 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: MEA450048153 Stock Available
-
Product Code: MEA7245678 Stock Available
-
Product Code: MEA8400291642 Stock Available
-
Product Code: MEA840029A12 Stock Available
-
Product Code: MEA8400301428 Stock Available
-
Product Code: ROA11186CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77461CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA83911CSCurrently out of Stock