Rediform Watercolor Weekly/Monthly Planner
Julian Dates - Weekly, Monthly - 12 Month - January 2026 to December 2026 - 7:00 AM to 5:45 PM - Saturday, 7:00 AM to 8:45 PM - Monday - Friday, Quarter-hourly - 1 Week, 1 Month Double Page Layout - White Sheet - Twin Wire - Multi, Silver - Wood, Paper - 11" Height x 8.5" Width - 1 Each
- Colorful design adds style to your schedule
- Schedule arranged in 15-minute intervals
- Double-wire binding allows pages to lie flat for easier writing
- Durable cover protects pages throughout year
- Phone and address section to organize contact list
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dominion Blueline, Inc |
| Manufacturer Part Number | C958G01 |
| Manufacturer Website Address | http://www.blueline.com |
| Brand Name | Rediform |
| Product Name | Watercolor Weekly/Monthly Planner |
| Marketing Information |
Weekly/Monthly Appointment Planner features a colorful, watercolor design for a stylish way to organize your schedule. Dated planning pages range 12 months from January to December. Weekday appointment schedule ranges from 7 AM to 8:45 PM in 15-minute intervals and on Saturdays from 7 AM to 5:45 PM in 15-minute intervals. Ruled space for Sundays lets you keep track of important notes. Monthly planner before each month helps you stay organized. Twin-wire binding allows you to flip pages completely over and lie flat for easier handwriting. Thick, durable cover helps keep the pages safe throughout the entire year. Phone/address section offers a handy area to keep track of your contacts. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Appointment Book/Planner |
Product Information
| Julian Dates | Yes |
| Date Format |
|
| Double Page Layout |
|
| Binding Type | Twin Wire |
| Time Period | 12 Month |
| Start Month | January |
| Start Year | 2026 |
| End Month | December |
| End Year | 2026 |
| Appointment Time |
|
| Sheet Color | White |
| Refillable | No |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Silver |
| Product Color |
|
| Product Material |
|
| Height | 11" |
| Width | 8.5" |
| Depth | 0.3" |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 50% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Canada |
Description
Rediform Watercolor Weekly/Monthly Planner