‹ Prev
Next ›
Pacific Blue Select Paper Towel Rolls by GP Pro
2 Ply - 11" Width x 8.80" Length - 100 Sheets/Roll - 4.80" Roll Diameter - 1 5/8" Core - White - Paper - 30 Rolls Per Carton - 30 / Carton
300 Stock Available
- Perforated, 2-ply construction for reliable performance for everyday cleaning and wiping
- Fits most PRT dispensers
- Extra absorbency with full-strength design
- Size: 8-4/5" x 11"; White
- 100 Sheets/Roll; 30 Rolls/Carton
Product Details
General Information
| Manufacturer | Georgia Pacific Corp. |
| Manufacturer Part Number | 27300CT |
| Manufacturer Website Address | http://www.gp.com |
| Brand Name | Pacific Blue Select |
| Product Name | Paper Towel Rolls by GP Pro |
| Marketing Information | Two-ply perforated paper towels on a roll offer reliable performance for everyday cleaning and wiping tasks. The full-weight, full-strength sheets are embossed for extra absorbency. Paper towels on a roll fit most standard, kitchen towel-roll dispensers. Ideal for commercial kitchens, laboratories, hospitals and clinics. Each roll has 100 sheets. |
| Packaged Quantity | 30 / Carton |
| Product Type | Paper Towel |
Product Information
| Quantity Per Container | Carton |
| Rolls Per Container | 30 |
| Sheets Per Roll | 100 |
| Shape | Rectangle |
| Full Size | 11" x 8.80" |
| Number of Ply | 2 |
| Maximum Roll Diameter | 4.80" |
| Core Diameter | 1 5/8" |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Pacific Blue Select Paper Towel Rolls by GP Pro
People who bought this also bought
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.