‹ Prev
Next ›
Officemate Binder Clip
Small - 2.8" Length x 1.7" Width - 0.37" Size Capacity - for Binder - Gray - 12 / Box
24 Stock Available
- Requires 30% less effort to open compared to standard binder clips
- Perfect for anyone with reduced finger strength
- Keeps notes and documents together and organized
- Small size to hold a stack of paper up to 3/8" thick
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 99220 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | Binder Clip |
| Marketing Information | Effortless Binder Clips feature all the advantages of standard binder clips while requiring 30 percent less effort to open. They are perfect for anyone with reduced finger strength who have difficulty opening standard clips. Binder clips are ideal for keeping notes and documents organized. Small size holds a stack of paper up to 3/8" thick. |
| Packaged Quantity | 12 / Box |
| Product Type | Binder Clip |
Product Information
| Size Standard | Small |
| Size Capacity | 0.37" |
| Application/Usage | Binder |
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Height | 0.9" |
| Width | 1.7" |
| Length | 2.8" |
| Weight (Approximate) | 1.44 oz |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
Description
Officemate Binder Clip
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: ACC54035377 Stock Available
-
Product Code: BSN32952BX983 Stock Available
-
Product Code: BSN3655119918 Stock Available
-
Product Code: BSN53366553 Stock Available
-
Product Code: PENBLN73A166 Stock Available
-
Product Code: QUAR16605 Stock Available
-
Product Code: SWI35440329 Stock Available
-
Product Code: UBC6545125 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSN03159180 Stock Available
-
Product Code: BSN36551CT165 Stock Available
-
Product Code: BSN36552BD1101 Stock Available
-
Product Code: BSN65360679 Stock Available
-
Product Code: BSN65361393 Stock Available
-
Product Code: BSN65364BX1974 Stock Available
-
Product Code: BSN653661968 Stock Available
-
Product Code: BSN65369849 Stock Available
-
Product Code: OIC3102220 Stock Available
-
Product Code: UNV10220VP9 Stock Available
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: ACC54035377 Stock Available
-
Product Code: BSN32952BX983 Stock Available
-
Product Code: BSN3655119918 Stock Available
-
Product Code: BSN53366553 Stock Available
-
Product Code: PENBLN73A166 Stock Available
-
Product Code: QUAR16605 Stock Available
-
Product Code: SWI35440329 Stock Available
-
Product Code: UBC6545125 Stock Available