‹ Prev
Next ›
Officemate 90082 Heavy Duty 2-Hole Punch with Padded Handle, 50 Sheet Capacity
2 Punch Head(s) - 50 Sheet of 20lb Paper - 1/4" Punch Size - Steel - 6.8" Width x 5" Height - Black
36 Stock Available
- Punches up to 50 sheets of 20 lb. paper at a time; 1/4" holes
- Adjustable paper guide
- Padded lock-down handle
- Heavy-duty metal
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 90082 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | 90082 Heavy Duty 2-Hole Punch with Padded Handle, 50 Sheet Capacity |
| Marketing Information | Officemate 90083 Heavy duty 2-hole punch with padded rubber handle and adjustable paper guide. Punches ΒΌ" holes in up to 50 sheets of 20 lb. paper without the threat of jamming. Sturdy metal construction. Black. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Manual Hole Punch |
Product Information
| Number of Punch Heads | 2 |
| Number of Holes Punched | 2 |
| Paper Punch Capacity | 50 Sheet of 20lb Paper |
| Punch Size | 1/4" |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material |
|
| Height | 5" |
| Width | 6.8" |
| Length | 4.5" |
| Weight (Approximate) | 1.62 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Officemate 90082 Heavy Duty 2-Hole Punch with Padded Handle, 50 Sheet Capacity
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN2865080 Stock Available
-
Product Code: FEL917650136 Stock Available
-
Product Code: MMM65424SSMIACP345 Stock Available
-
Product Code: MMM810K3232 Stock Available
-
Product Code: MMMDS330BK279 Stock Available
-
Product Code: OIC99914115 Stock Available
-
Product Code: TOP6396073 Stock Available
Alternative Products
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN2865080 Stock Available
-
Product Code: FEL917650136 Stock Available
-
Product Code: MMM65424SSMIACP345 Stock Available
-
Product Code: MMM810K3232 Stock Available
-
Product Code: MMMDS330BK279 Stock Available
-
Product Code: OIC99914115 Stock Available
-
Product Code: TOP6396073 Stock Available