‹ Prev
Next ›
Neenah Bright White Cardstock
Letter - 8 1/2" x 11" - 65 lb Basis Weight - Smooth - Acid-free, Lignin-free - Bright White - 1 Pack
128 Stock Available
- Ideal for announcements, invitations, menus, brochures, greeting cards, everyday printing and more
- Clean, crisp, fresh and smooth for superb results every time
- Compatible with copiers and laser/inkjet printers
- Acid-free to last longer
Product Details
General Information
| Manufacturer | Neenah Paper, Inc |
| Manufacturer Part Number | 91901 |
| Manufacturer Website Address | http://www.neenahpaper.com |
| Brand Name | Neenah |
| Product Name | Bright White Cardstock |
| Marketing Information | Bright White Cardstock is clean, crisp, fresh and smooth for superb results every time. Ideal for announcements, invitations, menus, brochures, pamphlets, copy projects, art projects, greeting cards, everyday printing and more. Acid-free, lignin-free cardstock offers a 65 lb. weight. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Printable Multipurpose Card Stock |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Basis Weight | 65 lb |
| Surface Finish | Smooth |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | Bright White |
| Product Material | Card Stock |
| Weight (Approximate) | 2.44 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Neenah Bright White Cardstock
People who bought this also bought
-
Product Code: PAC10116916 Stock Available
-
Product Code: PAC101186122 Stock Available
-
Product Code: PAC101188181 Stock Available
-
Product Code: PAC1011952 Stock Available
-
Product Code: PAC101196Currently out of Stock
-
Product Code: PAC10119923 Stock Available
-
Product Code: SGH016000282 Stock Available