‹ Prev
Next ›
Mead 1-Subject Spiral Notebook
1 Subject(s) - 70 Sheets - 70 Pages - Wire Bound - 3 Hole(s) - 7 1/2" x 10 1/2" Sheet Size - 10.50" Height x 8.3" Width x 0.5" Depth - Black, Blue, Green, Purple, Red, Yellow Cover - Opaque, Double Sided Sheet, Perforated, Easy Tear, Durable Cover, Undated, Spiral Bound - 6 / Pack
2774 Stock Available
- Keeps notes, homework and assignments neat and organized
- Features 70 double-sided, college-ruled pages
- Perforated sheets easily tear with clean edges
- 3 hole-punched for convenient storage in binders
- Coated, durable covers feature labels on the front
Product Details
General Information
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Manufacturer Part Number | 73065 |
| Manufacturer Website Address | http://www.acco.com |
| Brand Name | Mead |
| Product Name | 1-Subject Spiral Notebook |
| Marketing Information | Keep track of all your notes, homework and assignments with this Spiral Notebook. This one-subject notebook comes with 70 double-sided, college-ruled sheets that measure 7-1/2"x10-1/2". Perforated pages easily tear out with clean edges. Three hole-punched notebook can be stored in your favorite binder for convenient storage and organization. Durable covers are coated for durability and have writable labels on the front. Each set comes with randomly selected colors from the following; black, blue, green, purple, red and yellow. Colors will vary with each order. |
| Packaged Quantity | 6 / Pack |
| Package Type | Retail |
| Product Type | Notebook |
Product Information
| Size Standard | Large |
| Number of Sheets | 70 |
| Number of Pages | 70 |
| Number of Subjects | 1 |
| Sheet Size | 7 1/2" x 10 1/2" |
| Number of Holes Punched | 3 |
| Cover Color |
|
| Binding Type | Wire Bound |
| Binding Location | Left |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 10.50" |
| Width | 8.3" |
| Depth | 0.5" |
| Weight (Approximate) | 3.48 lb |
Description
Mead 1-Subject Spiral Notebook
People who bought this also bought
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: MEA450048153 Stock Available
-
Product Code: MEA7245678 Stock Available
-
Product Code: MEA8400291642 Stock Available
-
Product Code: MEA840029A12 Stock Available
-
Product Code: MEA8400301428 Stock Available
-
Product Code: ROA11186CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77461CSCurrently out of Stock