‹ Prev
Next ›
Lorell Magnetic Dry-Erase Glass Board
46.5" (3.9 ft) Width x 36" (3 ft) Height - White Glass Surface - Rectangle - Magnetic - Stain Resistant, Ghost Resistant, Smooth Writing - 1 Each
49 Stock Available
- Solid glass panel will not stain or ghost
- Magnetic to use as a bulletin board
- Ultra-white frosted writing area for easy viewing
- Includes marker tray; easy-to-use mounting hardware for quick installation in optimal location
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 52508 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Magnetic Dry-Erase Glass Board |
| Marketing Information | Add style to your office with this magnetic, glass board that makes a subtle yet classy statement for dry-erasing. Contemporary, solid glass panel provides a superior writing surface. Glass surface will not stain or ghost. Glass board promotes smooth writing and erases cleanly and completely under the most demanding usage. Glass board looks brand new even after years of use. It works with all dry-erase markers. You can also use the surface as a bulletin board with Lorell's line of magnetic accessories (not included). Steel bolts hide the mounting hardware (included). |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Dry Erase Board |
Product Information
| Board Height | 36" (3 ft) |
| Board Width | 46.5" (3.9 ft) |
| Board Thickness | 0.17" |
| Board Surface Color | White |
| Board Surface Material | Glass |
| Shape | Rectangle |
| Application/Usage | Office |
| Magnetic | Yes |
| Features |
|
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
Description
Lorell Magnetic Dry-Erase Glass Board
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: QRTG27248W13 Stock Available
-
Product Code: QRTG7248F14 Stock Available
-
Product Code: QRTG7248W69 Stock Available
-
Product Code: QRTG7442IMW9 Stock Available
-
Product Code: QRTG9648W31 Stock Available
-
Product Code: QRTQ25F02IMW2 Stock Available
-
Product Code: QRTQ25F03IMW28 Stock Available
-
Product Code: QRTQ25F04IMW3 Stock Available
-
Product Code: UNV43204129 Stock Available