‹ Prev
Next ›
Lorell Lipped Chair Mat for Low-Pile Carpet - 36" x 48"
Carpeted Floor - 48" Length x 36" Width x 48" Depth x 0.086" Thickness - Lip Size 10" Length x 20" Width - Vinyl - Clear - 1 Each
1 Stock Available
- Protective vinyl prevents wear-and-tear to extend carpet life
- Gripper back for occasional office use on low-pile carpets up to 1/4" thick
- Easy-glide rolling surface for effortless chair movement
- Free and Clear formula for a healthy work environment
- 100% recyclable & contains up to 20% recycled material
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 82819 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Lipped Chair Mat for Low-Pile Carpet - 36" x 48" |
| Marketing Information | Chairmat with a standard lip is designed for use on low-pile carpets up to 1/4" thick, including padding, and protects floors from wear caused by chair casters. The easy-glide rolling surface and smooth edges provide effortless mobility, while the lightly textured top is slip-resistant and scuff-resistant. Studded backing ensures a secure grip, and the clear vinyl construction is free of phthalates, cadmium and BPA. Lip measures 20" x 10". |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Chair Mat |
Product Information
| Mat Width | 36" |
| Mat Depth | 48" |
| Mat Length | 48" |
| Mat Thickness | 0.086" |
| Lip Width | 20" |
| Lip Length | 10" |
| Application/Usage | Carpeted Floor |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Vinyl |
Miscellaneous
| Additional Information |
Low pile - 1/4" to 3/8" thick carpeting |
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Warranty Information |
limited lifetime |
Description
Lorell Lipped Chair Mat for Low-Pile Carpet - 36" x 48"
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: DEFCM1K112OCBCurrently out of Stock
-
Product Code: DEFCM1K142OCBCurrently out of Stock
-
Product Code: DEFCM1K232OCBCurrently out of Stock
-
Product Code: DEFCM1K442FOCBCurrently out of Stock
-
Product Code: DEFCM23232SPRC1 Stock Available
-
Product Code: DEFCM2G232OCBCurrently out of Stock